Seyhat

Hafta sonu kaçamağı Amasra

Yeşile mavi ve balığa özlem duyuyorsanız hadi durmayın bu hafta sonu Ankara’da size en yakın cennet Bartın’ın Amasra ilçesi..

Batı Karadeniz’in ve Bartın’ın şirin ilçelerinden biri olan Amasra, yemyeşil doğası ve doğal güzellikleri ile bölgenin incisi konumunda. Yazın ayrı güzel olan Amasra hafta sonu gezilerinin en ideal destinasyonlarından biri. Balığa ve özel yapım salatasına mis gibi havasını ekleyerek adeta sizi kendine çeken bu sevimli ilçe keyifli ve samimi bir sahil kasabası olarak size huzur bulacağınız harika bir atmosfer sunuyor

3000 yıllık bir tarihe sahip olan bu sahil beldesi farklı balık restoranları, tarihi yerleri, yerel sanat objeleri ve minik pansiyonları ile tam bir dinlenme ve huzur noktası. Ankara’dan özel araçla 4 saat, İstanbul’dan ise yaklaşık 5-6 saat mesafede olan Amasra dopdolu bir hafta sonu kaçamağı için ziyaretçilerini bekliyor.

İşte Amasra gezi rehberi;

1. Çekiciler Çarşısı
Amasra Kalesinin hemen yanı başında bulunan Çekiciler Çarşısı Amasra'ya özgü el işi, tel kırma ve ağaç işçiliği objelerini bulabileceğiniz hediyelik eşyalarla dolu bir çarşı. Rengarenk stantlarda adeta kendinizi kaybedeceğiniz bu çarşıda ayrıca ayaküstü yöresel lezzetlerin de tadına bakabilirsiniz.
2. Amasra Kalesi
İlçenin simgelerinden olan Amasra Kalesinin tarihi Bizanslılara kadar dayansa da kale sonrasında Osmanlılar tarafından fethedilip onarılmış. Sormagir ve Zindan adında iki bölümden oluşan bu kalede beldenin hoş manzarasını seyre dalabilir ve bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

3. Göldere Şelalesi

Doğayla iç içe birkaç saat geçirmek için yolunuzu bu şelaleye düşürmelisiniz. Özellikle yaz aylarında buz gibi akan suyuyla oldukça ferah bir ortama sahip olan bu şelale Amasra'da görülmesi gereken doğal güzelliklerden birisi...

4. Kuş Kayası Anıtı

Milattan sonraki yüzyıllarda kayalar oyularak yapılan bu şaheser Amasra'ya giderken yol üzerinde dinlenme noktası olarak kullanılıyormuş. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu yol anıtında durarak soluklanmak oldukça iyi fikir.

 
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Hava Durumu

Yandex.Hava Durumu