Teknoloji

Nasa’nın yağmur makinesi yok roketi var

Bu sabah Facebook sayfamda dolaşırken, yapay bir bulut üreten dev bir NASA makinesini gösteren bir video gördüm . Video,  Top Gear’ın eski sunucusu Jeremy Clarkson’u, kabarık beyaz bulutları ortaya çıkaran büyük bir metal renkli odanın önünde konuşmasıyla başlıyor. “Yapay Bulutlar Üretim Sistemi” başlıklı video, makinenin bulutları gökyüzüne fırlatmış gibi  görünmesine neden oluyor. Ancak,bulutları oluşturan roket motorları.

YALAN VİRAL VİDEO

Bu video şuana dek milyonlarca kez paylaşıldı. Ayrıca, viral ve sahte olan bu video tek değil. Bu sahte videoların, sahte  iddiaları kanıtlamak için Jeremy Clarkson’u kullanmaları da cabası. “Top Gear NASA motor testi” şeklinde  hızlı bir Google araması, NASA’nın hava durumunu nasıl değiştirdiğini öne sürdüğü iddia edilen tüm videoları bir araya getiriyor. Ama NASA’da böyle bir çekilmiş video yok.

Video aslında NASA’nın Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezinde iki farklı roket motoru testi için düzenlenmiş bir klip. İlk birkaç saniye, Uzay Mekiğinde kullanılan bir motor olan RS-25’in test ateşlemesini gösteriyor  Klibin ikinci kısmı Clarkson’un ev sahipliğinde “Speed” adlı bir 2001 yapımı BBC televizyon programından. Bu görüntülerde Clarkson, NASA’ya göre bir RS-68’in test atışına katılıyor . United Launch Alliance tarafından yapılan Delta IV ailesi roketlerinde kullanılan bir motor. Ancak, motorları videoda göremesiniz Testi yapanlar tarafından güvenlik sebebiyle  gizlenmiş.

Facebook’ta dolaşan klip, Clarkson’un motor testinde olduğunu açıkladığı BBC programın o bölümü alınmamış kesilmiş. Bunun yerine, roketlerin egzozlarından çıkan buhar bulutuna odaklanılmış. (Bu bulutlar gerçekten çok sıcak su buharıdır.)

Videoda test edilen roket motorları sıvı oksijen ve sıvı hidrojen yakıtları ile  çalışır. Bu iki malzeme bir motorda birleştiğinde ve yakıldığında 6,000 Fahrenheit’ yani 3315   aşan büyük buhar bulutları oluştururlar. Bir fırlatma sırasında, seyirciler gökyüzüne doğru yükselirken bir roketin arkasında bulunan bu egzoz buharını görebilirler. Ancak, bir roket motoru Stennis’teki yerde test edildiğinde, test standı, buharın toprağa yatay olarak ateşleme yapmasını sağlamıştır.

Bu tür motor testlerinin ürettiği buharla ilgili gerçekten temiz olan şey, Clarkson’un videoda deneyimlediği yakınlarda yağmur yağabileceğidir. Buhar testten sonra yükselir ve havada soğur. Daha sonra tekrar suya dönüşür ve çevreye yağmur olarak yağar. Bu, testin amacı  bu değil, Ama sahte video üreticileri bu işin keyifli tarafını öne çıkartmışlar ve viral olarak tüm dünyaya servis edip insanların ilgisini çekmeyi başarmışlar. Bide bu bulutlar sadece su olduğundan,bulutlar atmosferi kirletmiyor.

Peki bu video neden şimdi dolaşıyor?, 1 Nisan’da paylaşılmıştı, Ve geçte olsa 1 Nisan şakası yerine ulaştı. Dolayısıyla, bu videoyu sosyal medyanızda görüyorsanız inanmayın , NASA’nın bulut üretmeye adanmış bir makineye sahip olmadığını bilin . Ancak teknik olarak roket motoru testi bazen yağmur yağdırabilir. buda gelecek için belkide kullanılacak bir teknoloji olabilir.

Kemal Kaan Özol

Hava Durumu

Yandex.Hava Durumu