Gündem

Trump ‘dan Papa Francis’e şok hareket

Trump Vatikan’dan yüz bulamadı: İlk temas gergindi, Papa ‘manidar’ hediyeler verdi.

ABD Başkanı Donald Trump Suudi Arabistan ve İsrail’in ardından geçtiği Vatikan’da tatsız karşılandı.

Papa Francis, başkanlık kampanyası sırasında Meksika sınırına duvar örme vaadinde bulunan Trump için, köprüler değil duvarlar yapmaktan bahseden bir kişinin Hıristiyan olamayacağını söylemiş, Trump ise bir papanın kendisinin inancını sorgulamasını ‘utanç verici’ diye nitelemişti.

‘Papa Trump’ı bekletti’

Atışma, ilk görüşmede de pek unutulmadı. Suudi Arabistan’da kılıç danslı gösteriler ve yoğun ilgiyle karşılanan Trump, küçük bir asansör yardımı ve uzun koridorların ardından Apostolik Saray’a ulaştı. Aktarılana göre Apostolik Saray’a daha önce ulaşmasına rağmen Papa, Trump’ı bir süre bekletti.

Trump ise o sırada saraya göz atıp New York’taki Trump Tower’a benzemediğini söyleyerek espri yaptı.

İki liderin karşılaşması sıcak bir havada geçmedi. Reuters’ın aktardığına göre Papa hafif bir gülümsemeyle yetinirken Trump da sessiz görünüyordu. Trump, görüşmenin kendisi için ‘büyük onur’ olduğunu söyledi.

Buz gibi hava fark edildi

Papa’nın fotoğraf çekiminde dahi gazetecilerin önünde Trump’la pek konuşmadığı görüldü.

Papa, diplomatik ziyaretlerde genelde daha içten davranmasıyla tanınınıyor. Toplantıyı izleyen gazeteciler, “Papa, genellikle ağırladığı liderlere, hemen bir önceki seyahatleri nasıl geçti gibi sorular sorar. Ancak Trump’ın Suudi Arabistan, İsrail ve Filistin topraklarına ziyaretlerini sormadı” diye başka bir anekdotu da paylaştı.

Görüşme çeviri süresi dahil 30 dakika sürdü.

Toplantı sonrasında ise iki lider daha rahat göründü. Öyle ki Papa, Trump ve eşi Melania’ya şaka bile yaptı. Papa, Melania Trump’a “Ona ne yediriyorsun” diye sorarak şakalaştı, karşılıklı gülümsemeler oldu.

Papa’dan manidar hediyeler

kili görüşmenin ardından liderler birbirine hediyeler takdim etti. Papa, evangelizm, aile, iklim değişikliği ve çevre konularında yayınlamış olduğu üç genelge ve 2017 Dünya Barış Günü için yayınladığı mesajın bir kopyasını, “Bunu özellikle sizin için imzaladım” diyerek hediye etti.

Papa’nın iklim değişikliğini seçmesi manidar bulundu zira Trump iklimle mücadeleye destek vermemesi hatta bunu hafife almasıyla biliniyor. Hediyelerini alan Trump, Papa’ya sadece, “Bunu okuyacağım” demekle yetindi.

Papa’nın, barışa katkı sağlaması dileğiyle üzerinde zeytin ağacı sembolü bulunan bir madalyonu da hediye etmesi üzerine Trump, “Barışa ihtiyacımız var” dedi.

‘Dinler arası diyalog konuşuldu’

Papa’ya, Nobel Barış Ödülü sahibi Amerikalı yurttaş hakları hareketi önderi Martin Luther King’in kitaplarından oluştuğunu söylediği bir paket hediye eden Trump da, “Umarım beğenirsiniz” dedi.

Trump, Papa’ya kabulü için teşekkür ederek, “İyi şanslar. Söylediklerinizi unutmayacağım” diye veda etti.

Melania Trump ise küçük bir tespihi Papa’ya kutsattı.

Vatikan’dan Papa ve Trump görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, uluslararası meseleler, Ortadoğu’nun durumu ve buradaki Hristiyan toplumunun korunması özelinde dinler arası diyalog ve siyasi müzakereler ve dünya barışının sağlanması konularının ele alındığı kaydedildi.

Üç dine de ziyaret

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster, Trump’ın ilk yurtdışı seyahatinin Suudi Arabistan, İsrail ve Vatikan’ı kapsadığına dikkat çekerek daha önce hiçbir ABD başkanının, tek bir seyahatte üç büyük dinin merkezlerini ziyaret etmediğini belirtip “Bu, gerçekten de tarihi bir yolculuk” demişti.

Trump’dan şok hareket

Trump, papa ile fotoğraf çekildiği sırada papanın eline serçe parmağı ile tacizde bulunarak elini gıdıkladı.bu şok hareket karşısında papa soğuk kanlılığını korudu. ABD Başkanı Trump ise gülmesi şaşkınlık yarattı. Şimdi gözler  Aşırı Katolik Hristiyanlara çevrildi.

Etiketler

Hava Durumu

Yandex.Hava Durumu